Dobra strona mózgu Dinozaura

Dobrą stroną Mózgu Dinozaura jest to, że zapomina o konflikcie natychmiast po jego zakończeniu. Istnieje wszakże jeszcze jeden problem związany z Reakcją Potrójnego U, w który jest zaangażowana kora mózgowa. Mózg jest niezwykle skomplikowanym systemem przetwarzania informacji i ma jedną wielką, wyraźną wadę. Ogólnie rzecz biorąc, nie potrafi odróżnić rzeczywistości od fantazji. Mówiąc fachowym językiem psychologii – mózg jest szalony.

Umysł ludzki jest przygotowany do tego, by radzić sobie z sytuacjami nie doprowadzonymi do końca. Jest dobry, gdy chodzi o przetrwanie, ponieważ potrafimy podjąć na nowo działanie, które zostało przerwane. (Problem w tym, że relacje międzyludzkie są zawsze pozbawione końca, dopóki nie uznamy, że mają kres.)

Większość z nas nieustannie odtwarza w mózgu sytuacje negatywne, starając się je zakończyć. Zamiast tego zwykle denerwujemy się jeszcze bardziej i przypisujemy takiej sytuacji coraz większe znaczenie. Im więcej myślimy o złych rzeczach, tym stają się ważniejsze. Z każdym ich odtworzeniem w naszych umysłach zmieniamy nieco szczegóły, tak, aby dopasować je do naszych przekonań na temat świata. Goethe powiedział, że tam, gdzie kłócą się duma i pamięć, zawsze wygrywa duma. Przeżuwanie myśli upewnia nas, że świat jest właśnie taki, jaki nam się wydaje na tej podstawie działamy, a nasze działania powodują zwiększenie problemów związanych ze stresem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>