Czy twój umysł jest w złej formie?

Mimo iż mózg nie jest mięśniem, czasami zachowuje się tak, jakby nim był. Jeżeli myślisz w ten sam sposób, dzień po dniu, rok po roku, twój umysł robi się niemrawy. Umysł, który wypadł z formy, może pracować dużo, ale z nie najlepszym skutkiem. Tracisz zdolności twórcze, a także elastyczność i umiejętność radzenia sobie ze zmianami.

Mózg Dinozaura skłania nas do myślenia według kilku odwiecznych schematów, które uważa za uniwersalne prawdy, nie zaś – opinie. Mózgi, które wiedzą, zamiast myśleć, szybko obrastają tłuszczem.

Jakie są objawy uwiądu umysłowego? Ponieważ nie pojawi się nad twoją głową znak w postaci zapasowego koła, zwróć uwagę na następujące sprawy:

Irytację spowodowaną zmianą rutyny. Ludzie w złej formie umysłowej wykazują odruchowy brak zaufania do rzeczy nieznanych i nietypowych. Ilekroć ktoś przedkłada nowy pomysł, mają skłonność do natychmiastowej reakcji negatywnej. Starają się ukryć swój strach, przytaczając fakty, które mają dowieść, że proponowana zmiana nie przyniesie nic dobrego. „Próbowaliśmy to zrobić w 1968 roku i nic z tego nie wyszło”.

Ludzie o zardzewiałych umysłach są także skłonni traktować nowe osiągnięcia w ich dziedzinie jako nowe wcielenie starego pomysłu. Ich ulubione powiedzonko to „chwilowa moda”, którym określają wszystko, co nie jest sprawdzone i prawdziwe.

Ograniczenie obszarów zainteresowania i uwagi. Niesprawne umysły zaczynają patrzeć na świat z własnego ograniczonego punktu widzenia. („Czy susza w Afryce okaże się korzystna dla sprzedaży akcesoriów, czy nie?”) Są znudzone i poirytowane, kiedy ktoś próbuje rozmawiać na tematy, które nie dotyczą ich własnego małego światka.

Wykorzystanie surowców wtórnych. Ludzie, których umysły zapuszczają korzenie, powtarzają radośnie w nieskończoność te same uwagi i anegdoty:

– „Mówię to, żeby ci pokazać, że…”

– „Masz to, na co sobie zasłużyłeś.”

– „W dzisiejszym świecie interesów upada etyka zawodowa.”

– „To wszystko przez tych zakichanych republikanów.”

– „To wszystko przez tych zakichanych demokratów.”

– „Za moich czasów robotnicy byli bardziej…”

Czy twój umysł jest w złej formie? część 2

To, co dzieje się w świecie, nie wpływa już w żaden sposób na ich punkt widzenia. Przeciwnie, mają skłonność do zniekształcania wszystkich faktów tak, by pasowały do dwu lub trzech głównych zasad, które rządzą ich myśleniem („upadek etyki zawodowej” cieszy się największą popularnością).

Brak emocji. Kiedy umysł jest w złej formie, nic go nie podnieca. Ekscytacja bierze się, między innymi, ze zdolności do ponoszenia ryzyka, co niemrawe umysły czynią nader niechętnie. Ograniczenie pola zainteresowań chroni ludzi przed koniecznością radzenia sobie z nieznanymi sytuacjami. Przestają uczyć się czegokolwiek.

Ludzie o zwiotczałych mózgach nie odczuwają niepokoju. Odczuwają natomiast coś w rodzaju lekkiego znudzenia. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że będą uciekać przed nudą w alkohol i narkotyki. Nie oznacza to zwykle nadmiernego spożycia alkoholu, ale sposób picia, który, jak wszystko, co robią, cechuje pewna stałość, porządek i plan. Na dłuższą metę jest to równie szkodliwe, jak wszelkie inne formy nadużywania alkoholu.

Traktowanie ludzi i spraw jako dobrych i złych, słusznych łub niesłusznych. Jedną z charakterystycznych cech umysłu, który nie wykorzystuje swoich możliwości, jest założenie, że wszystko dzieli się według tylko dwu kategorii. Oznaką umysłu, który wypadł z formy, jest działanie według programu Mózgu Dinozaura: ..Podobny do mnie – dobry inny niż ja – zły” zamiast rozwiązywania skomplikowanych problemów etycznych. („Są dwa sposoby działania: dobry i zły”. Co znamienne, kategoria zła ma pojemność pięciokrotnie większą niż kategoria dobra.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>