Czy firma przypomina rodzinę i czy można nią rządzić jak rodziną? część 2

Nader często wzory zachowań rodzinnych w świecie interesów stanowią wariant schematów zrodzonych w Mózgu Dinozaura, na które zdają się ludzie, kiedy przestają myśleć. Ludzie nie zastanawiający się nad tym, co robią, niemal zawsze wpadają w tarapaty. Istnieje wielka różnica między stylem zarządzania polegającym na adaptacji ról rodzinnych i adaptacją ról rodzinnych, która wynika stąd, że tylko takie role potrafisz odgrywać. Zarządzanie jest zadaniem zbyt ważnym, by można je było wykonywać za pomocą automatycznego pilota.

Przedsiębiorstwa rzadko funkcjonują jak zdrowe, dobrze zorganizowane rodziny, w których poszczególni członkowie pełnią wszechstronne i niestereotypowe funkcje, dzieciom pozwala się dorosnąć, a wszyscy rozmawiają ze sobą o spornych kwestiach i dochodzą do wzajemnych kompromisów. Ludzie, którzy pochodzą z takich rodzin, potrafią wyrosnąć ze swoich ról i nie potrzebują ich odgrywać do końca życia.

Schematy wielkich, szczęśliwych rodzin, które istnieją w świecie interesów to najczęściej schematy rodzin źle zorganizowanych i chorych. Nie mówi się tu o rzeczach najważniejszych, zwłaszcza o zachowaniach wybitnie nienormalnych. Role rodzinne są zazwyczaj stereotypowe i ludziom wydaje się, że nie ma żadnej możliwości, by zachowywać się w inny sposób.

Z takich niezdrowych wzorów trudniej jest wyrosnąć przenikają one do świata interesów znacznie częściej niż dobre. Ludzie, którzy wyrośli w rodzinach upośledzonych, na przykład takich, w których jedno z rodziców dopuszczało się okrucieństwa lub nadużywało alkoholu, zwykle postrzegają każdy nowy problem jako kolejne wcielenie tego podstawowego, nie rozwiązanego w przeszłości. Próbują go często rozstrzygnąć, posługując się przestarzałymi, nieodpowiednimi narzędziami. Nawet gdy przedsiębiorstwo jest rodziną wyjątkowo dziwną, wcale tego nie zauważą. Pozostaną w nim i spróbują radzić sobie najlepiej, jak potrafią, tak jak robili to we własnym domu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>