Buntownik bez powodu

Dave zdaje sobie sprawę z tego, że kierownictwo zostawiło go na lodzie. Dwukrotnie ominął go awans i dobrze wie, na co może sobie teraz pozwolić. Nie ma wielkiej nadziei na lepsze stanowisko, więc chce przyprzeć szefów do muru, zanim oni przykręcą mu śrubę. Wszyscy wiedzą, co Dave myśli na temat przedsiębiorstwa. Można by sądzić, że powinien zmienić pracę na taką, w której zdoła odnieść sukces, ale Dave uważa, że firma jest mu coś winna i dostanie wszystko, co mu się należy. Stara się zabić czas, czekając na moment, w którym będzie mógł skorzystać ze wspaniałego systemu emerytalnego firmy.

Aby poradzić sobie z osobą taką jak Dave, należało kilka lat temu wyjaśnić cele i zadania przedsiębiorstwa, sposób oceny pracowników oraz system nagród i awansów. W ten sposób umiejętnościom Dave’a można by nadać kierunek i nie byłby on teraz taki rozgoryczony. W sytuacji, w której krzywda już się stała, trudno będzie pozyskać na nowo względy Dave’a, ale nie jest to niemożliwe, więc spróbuj.

W systemie korporacyjnym jest mnóstwo pracowników takich jak Dave, ponieważ nagradza się ich nie za osiągnięcia, lecz za to, że są we właściwym czasie na właściwym miejscu. Wiele przedsiębiorstw dysponuje systemami oceny pracowników oraz systemami zadań i celów, ale często tylko dlatego, że są teraz modne. Nie przywiązuje się natomiast wagi do praktycznego ich wykorzystania.

Jedynym rozwiązaniem w większości sytuacji takich jak ta, w której znalazł się Dave, jest izolacja pracownika. Przenieście go na stanowisko, na którym będzie robił to, co lubi i to, co ma wartość dla przedsiębiorstwa, ale nie będzie miał rozległych kontaktów z innymi pracownikami. Najgorsze, co można zrobić, to dać mu posadę menedżera najniższego szczebla. Wówczas jego poglądy i opowieści, skojarzone z naturalną skłonnością do obrony nieudaczników, którą przejawiają nastolatki, uczynią go bohaterem narodowym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>