Broń terytorium!

Pokryty potężną łuską potwór o trzech rogach pasie się w słońcu. Spokojnie znaczy swój teren odchodami wielkości dyni. Ziemia natęży do niego. To, co na niej rośnie, należy do niego. Powietrze wokół też należy do niego. Jeżeli ktoś zechce podważyć jego prawo, z rozkoszą przyjmie wyzwanie. „Naprzód! – prychnie wyzywająco. – Cała przyjemność po mojej stronie!”

Ci, którzy bronią swojego obszaru, wydają się śmieszni innym ludziom (a nawet sami sobie), a jednak nie przestają go bronić. Poczucie własności to poważna sprawa. Jest zaprogramowane w nas tak głęboko, że musimy z nim żyć i rozumieć je, chcąc odnosić sukcesy w interesach.

Spójrzmy na poczucie własności w jego najprostszej formie. Pomyśl o swoim biurku. Jak czułbyś się, gdybyś przyszedł do pracy pewnego ranka i stwierdził, że ktoś przekładał na nim rzeczy? A dalej, jak zareagowałbyś na to, gdyby jedna z osób, które przyprowadziłeś do swojego biura na zebranie, usiadła na twoim krześle?

Byłby to ciężki orzech do zgryzienia. Jedna część twojej osoby mówiłaby do siebie: ,,To moje krzesło! On nie ma prawa go używać!”, druga natomiast przekonywałaby: „Nie bądź głupi! Przecież to tylko krzesło”.

Wzburzenie, które odczuwasz w takiej sytuacji, jest potężne i nieracjonalne – płynie ono bezpośrednio z Mózgu Dinozaura. Zostaliśmy zaprogramowani tak, by uważać pewne obszary za naszą własność. Znaczymy je przedmiotami, które do nas należą, takimi jak obrazki i kalendarze na ścianach naszego biura albo domowy fotel otoczony kolekcją znaków granicznych – twoich gazet, które informują wszystkich, że ten teren należy do ciebie. A różowe flamingi na twoim trawniku? Tak, to także znaki terytorialne.

Ważne są także nazwy. Mózg Dinozaura nie odróżnia nazwy przedmiotu od samego przedmiotu. Pomyśl o tytule, który przysługuje ci w pracy i o tym, co czujesz, kiedy ktoś o nim zapomni. A może ktoś powiedział, że twój samochód jest szary, podczas gdy jego prawdziwy kolor nosi nazwę „Dym nad Czarnym Lasem”? Kiedy ktoś wkracza na twoje terytorium, uznajesz to za atak. To uczucie nierozsądne, ale bardzo silne. Wiemy, że jest głupie, ale nie potrafimy mu się oprzeć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>