Absolwenci - Szkoła nr5

ABSOLWENT ZESPOŁU SZKÓŁ NR 5 W WOŁOMINIE

PODPUŁKOWNIK JAROSŁAW FLORCZAK

CZŁONEK KIEROWNICTWA BOR - ZGINĄŁ W KATASTROFIE SAMOLOTU PREZYDENCKIEGO, KTÓRYM DELEGACJA POLSKICH WŁADZ UDAWAŁA SIĘ NA ROCZNICOWE UROCZYSTOŚCI W KATYNIU.
Ppłk Florczak urodził się w kwietniu 1969 r. w Warszawie. W BOR służył od 21 lat, odznaczony był Brązowym Medalem "Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny" i Brązowym Krzyżem Zasługi. Podczas wyjazdu do Katynia nadzorował i koordynował akcję BOR.
W czasie służby przeszedł przez wszystkie szczeble kariery. Był m.in. w grupie chroniącej premier Hannę Suchocką, premiera Waldemara Pawlaka. Brał udział w akcjach związanych z wizytami Jana Pawła II, chronił prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zawsze w sytuacjach zagrożenia stawał na wysokości zadania.
Prywatnie pasją Florczaka była siatkówka. Grał w nią w reprezentacji BOR i - jak podkreślają jego koledzy - był znakomitym zawodnikiem. Lubił też piłkę nożną, był kibicem Legii.
"Florek" trzy lata temu przeszedł na emeryturę. Wrócił jednak, gdy poprosił go o to obecny szef BOR Marian Janicki.

ABSOLWENTKA SPORTOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W WOŁOMINIE

Małgorzata Dydek

Grę w koszykówkę rozpoczynała w Huraganie Wołomin.
Od 1992 była zawodniczką Olimpii Poznao, z którą zdobyła dwukrotnie mistrzostwo Polski (1993, 1994) oraz trzecie miejsce w finale Pucharu Europy w 1994. Zagrała również z tą drużyną w finale Pucharu Ronchetti w 1993.
W latach 1994-1996 grała we francuskim Valenciennes-Orchies, z którym zdobyła wicemistrzostwo Francji a następnie występowała w zespole Pool Getafe Madryt (1996-1998), z którym grała w finale Pucharu Europy (1998) oraz dwukrotnie mistrzostwo Hiszpanii (1997 i 1998).
W 1998 wróciła do Polski, do 2005 grała w klubie Lotos Gdynia (występującym pod różnymi nazwami - kolejno Polpharma VBW Clima, Lotos VBW Clima, Lotos Gdynia). Siedmiokrotnie zdobywała z gdyoskim klubem mistrzostwo Polski (1999-2005), grała z nim także dwukrotnie w finale Pucharu Europy (2002, 2004) W sezonie 2005/2006 opuściła Gdynię i przeniosła się do UMMC Jekaterynburg (Rosja), a następnie do Ros Casares Walencja (Hiszpania), z którym w sezonie 2006/2007 została wicemistrzynią Euroligi oraz wicemistrzynią Hiszpanii.
W plebiscycie La Gazzetto dell Sport (1999) została uznana za najlepszą zawodniczkę Europy.
Od 1998 do 2008 grała w zawodowej lidze WNBA debiutując w zespole Utah Starzz (wybrana z pierwszym numerem draftu WNBA w 1998). Jej największym sukcesem była gra w finale ligi w 2005 z Connecticut Sun.
Jako juniorka była brązową medalistką mistrzostw Europy (1992) i mistrzostw świata (1993). Z reprezentacją Polski seniorek grała czterokrotnie na Mistrzostwach Europy (1993 - 5 miejsce, 1999 - 1 miejsce, 2001 - 6 miejsce, 2003 - 4 miejsce), raz na Igrzyskach Olimpijskich (w Sydney 2000 - 8 miejsce), raz na mistrzostwach świata (1994 - 13 miejsce).
Jej największym sukcesem reprezentacyjnym było Mistrzostwo Europy w 1999. Została wówczas najskuteczniejszą zawodniczką tych zawodów (154 pkt); wybrano ją do pierwszej piątki turnieju. W związku z tym sukcesem zajęła 5 miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski w 1999. Debiutowała w I reprezentacji w oficjalnym meczu 8 czerwca 1993 z Hiszpanią (w turnieju finałowym ME), rzucając 15 pkt. Ostatni raz zagrała o punkty 21 września 2007 ze Słowacją w meczu eliminacyjnym do ME 2007, rzucając 21 pkt. Łącznie w latach 1993-2003 zagrała 132 razy w drużynie narodowej, zdobywając 1783 pkt.
Po ukooczeniu kariery zawodowej w 2008 pracowała jako trener w klubie Northside Wizards z Brisbane.
W 1999 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi